گروه جریان خون به مغز محافظت از پوست پوسیدگی دندان

گروه: جریان خون به مغز محافظت از پوست پوسیدگی دندان پوکی استخوان سلامت نیوز آب مروارید مبتلا شدن مروارید استخوان سلامتی بیماری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری بازی با پرتغال انگار در استادیوم آزادی نشسته بودیم! / پژمان جمشیدی

پژمان جمشیدی از آن دست ستاره‌هایی است که به واسطه حضور در سطح بالای فوتبال و سینما، یک صورت دو وجهی به شمار می‌آید و جهت همین در هر دو زمینه که بسیار مورد توجه

بازی با پرتغال انگار در استادیوم آزادی نشسته بودیم! / پژمان جمشیدی

پژمان جمشیدی: بازی با پرتغال انگار در استادیوم آزادی نشسته بودیم!

عبارات مهم : ایران

پژمان جمشیدی از آن دست ستاره هایی است که به واسطه حضور در سطح بالای فوتبال و سینما، یک صورت دو وجهی به شمار می آید و جهت همین در هر دو زمینه که بسیار مورد توجه علاقه مندان هست، می تواند به اظهارنظر بپردازد. این بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی که این روزها فیلم سینمایی «تگزاس» را با بازی خود و حمید فرخ نژاد روی پرده سینماها دارد، از جمله بازیگرانی است که در جام جهانی ۲۰۱۸ به روسیه رفته بود و بازی های تیم ملی را از نزدیک تماشا کرد.

این عنوان باعث شد تا به سراغ جمشیدی برویم و با او راجع به جام جهانی و حواشی آن به صحبت بپردازیم. پژمان در گفت و گویی که با کشور عزیزمان ایران داشت، نظرات جالبی را در خصوص جام بیست و یکم و تفاوت های فرهنگی، اجتماعی و فنی فوتبال کشور عزیزمان ایران با سایر کشورها ارائه داده است.

تو یکی از افرادی بودی که جام جهانی ۲۰۱۸ را از نزدیک دیدی. به نظرت این جام چطور بود؟
درباره میزبانی باید بگویم که روس ها میزبانی فوق العاده ای نداشتند. خیلی چیز عجیب و غریبی وجود نداشت. فاصله شهرها زیاد بود و امکانات کافی هم جهت این حجم از تماشاچی وجود نداشت.

بازی ها را چطور دیدی؟
مسابقات هم علی رغم این که گفته می شود، جام شگفتی هاست، به این سمت رفته که اتکا به ستاره ها کم شده است است و همین از جذابیت مسابقه های کم کرده هست. فرزند ای به سن من، در آن موقع که جام جهانی را می دید، عاشق بازیکنانی مانند مارادونا، پله، زیکو و روماریو می شد ولی الان فوتبال متکی به فرد نیست، وگرنه قبلاً بلژیک نباید برزیل را می برد یا سوئد نباید تا یک چهارم اوج می آمد. در این فوتبال، ژاپن فوتبال تهاجمی را ارائه می دهد ولی در کل تیم ها محتاط تر شده است اند و از هیجان بازی ها کاسته شده است است.

پس به نظرت فوتبال قبلاً جالب تر بود؟
بله. بخصوص تا سال ۲۰۰۲ فوتبال یک شکل دیگری بود. الان فوتبال تیم محور شده است و فرد محور نیست. الان نمونه تیم های واقعی بلژیک یا فرانسه هستند که در حمله نیرومند هستند و در دفاع کمتر تمرکز می کنند ولی در کل کار تیمی خوبی دارند. بعد هم در این جام جهانی تیم هایی مثل ایتالیا و هلند هم نبودند. اصلا هلند یکی از جذابیت های هر جامی در دنیاست و واقعا فوق العاده هست. با این حال، قدرت تیم های اروپایی نسبت به هم کم شده است هست. در آسیا هم همین طور هست. قبلا هند و برمه قهرمان می شدند ولی الان خبری از آنها نیست. عربستان روزگاری بسیار مقتدر بود ولی الان نه.

بازی با پرتغال انگار در استادیوم آزادی نشسته بودیم! / پژمان جمشیدی

وضعیت تیم خودمان را چگونه دیدی؟
ما در فاز دفاعی خوب بودیم. یعنی فوق العاده بودیم و در ضد حمله هم خوب ظاهر می شویم. من مدت هاست که از تیم ملی تعریف می کنم. در تیم ما پیشرفت حاصل شده است تیم کی روش همان طور که خارجی ها نیز هم نظرند، در حفظ توپ و بازی مالکانه مسئله دارد و درصد حفظ توپ در بازی ها هم بیانگر همین مسأله هست. ما گل نمی خوریم ولی خطر هم کم ایجاد می کنیم.

در بازی با پرتغال بهتر کار کردیم؟
بازی با پرتغال حساس شده است بود. برد اول برابر مراکش خیلی به ما کمک کرد و گروه را تحت تاثیر قرار داد و باعث شد تا تیم ها ما را دست کم نگیرند.

پنالتی که علیرضا بیرانوند از کریستیانو رونالدو گرفت یا لایی که وحید امیری به پیکه زد، جزو صحنه های ماندگار جام جهانی جهت ما بود. این طور نیست؟
لایی وحید که خیلی خوب بود و فکر می کنم که تا ابد یادمان بماند یا حتی پنالتی که بیرانوند گرفت ولی این فقط جهت ماست ولی چه کسی در دنیا یادش می آید که در فلان بازی جام جهانی قبل، کی به کی لایی زده ولی با این حال جهت خود ما فوق العاده بود و جزو های لایت های برتر جام جهت ما.

کره ای ها در بازی آخرشان آلمان را ۲ بر صفر بردند ولی مردم این کشور در فرودگاه به بازیکنان این تیم گوجه و تخم مرغ زدند. الان هم خیلی تیم ملی را با ژاپن مقایسه می کنند. در این باره چه نظری داری؟
به نظرم ما اصلاً نمی توانیم خودمان را با کره و ژاپن مقایسه کنیم. این دو کشور ۱۶ سال پیش میزبان جام جهانی بوده اند و حداقل ۲۰ سال از لحاظ فوتبالی از ما جلوتر هستند. ژاپنی ها خیلی وقت است حرفه ای کار می کنند ولی باید بگویم که دم تماشاچی های خودمان گرم. این خیلی کار بدی است که کره ای ها گوجه و تخم مرغ پرت کردند. بارها تیم ما می باخت ولی از این اتفاق ها هیچ وقت نیفتاده است.

با این حال، بازی ژاپن تحسین شد.
ژاپنی ها فوق العاده بودند. ما اصلاً نمی توانیم از لحاظ سخت افزاری و امکانات، خودمان را با ژاپن مقایسه کنیم ولی از لحاظ استعداد بالاتریم. مستعدترین بازیکنان در سراسر کشور عزیزمان ایران حضور دارند و حالا ستاره ای مانند مهدی مهدوی کیا در آکادمی کیا چند سالی است که دارد آنها را دور هم جمع می کند. کار باید ریشه ای انجام شود. ما باید استادیوم سازی کنیم تا در حد امکانات خودمان توقع داشته باشیم.

به امکانات اشاره کردی. نایک در جام جهانی تیم ملی را تحریم کرد ولی هنگامی که کشور عزیزمان ایران مراکش را برد گزارشگر انگلیسی گفت آنها کفش نداشتند ولی برنده شدند.
بچه ها کفش که داشتند ولی قاطی کردن پرسشها سیاسی با فوتبال تهوع آور هست. این اقدام نایک شرم آور بود و قابل باور نیست. کفش ندادن آنها به بازیکنان، تاثیری روی تیم ما نداشت ولی آنها خودشان را خراب کردند. متأسفانه فیفا هم که هر لحظه تأکید دارد سیاست وارد فوتبال نشود، واکنشی به این ماجرا نداشت!

حالا به نظرت کی روش بماند یا برود؟
من نمی توانم در این باره نظر بدهم و این فدراسیون و خود فرزند های تیم هستند که باید نظر بدهند.

بازیکنان که معتقدند باید بماند.
بله طبیعتاً آنها چنین نظری دارند. چون با او راحت بوده اند ولی ما باید از کی روش در قسمت های متفاوت فوتبال مان هم استفاده کنیم و ساختار پایه ای مان را نیرومند کنیم. به هر حال، او نوع برنامه ریزی در این خصوص را می داند و با علم روز دنیا آشناست. او مربی منچستریونایتد بوده و می داند که چطور باید رشد کنیم.

نکته ای که در خصوص خود تو وجود دارد، این است که تو را هم به عنوان بازیکن فوتبال می شناسند و هم بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون. در جام جهانی هنگامی که با مردم رو به رو می شدی، از تو سؤالات فوتبالی می پرسیدند یا سینمایی؟
چیزی که برایم خیلی جالب بود، این بود که هنوز مخاطبان من را به عنوان یک پرسپولیسی می شناسند و این پتانسیل بالای پرسپولیس و استقلال را می رساند و نشان می دهد که این دو کلوب چقدر می توانند در پیشبرد اهداف فرهنگی فوتبال موثر باشند. خوشبختانه در این مدت که کار بازیگری هم می کنم، طرفداران تیم استقلال هم خیلی به من دوستی داشته اند و ابراز لطف می کنند. فوتبال به نظر من مرز ندارد و همه عاشق این رشته هستند و چه در کشور عزیزمان ایران و چه در روسیه همه راجع به فوتبال صحبت می کنند.

به غیر از تو بازیگران و صورت های معروف دیگری هم بودند؟
بله بازیگران و صورت های معروف دیگری هم بودند ولی من تنها رفته بودم. من قراردادی تبلیغاتی با یکی از اپلیکیشن ها داشتم که در جام جهانی به افراد برنده جایزه می داد.

جو ورزشگاه چطور بود؟
جو ورزشگاه که بسیار خوب بود و بازار تصویر و امضا هم داغ بود. در بازی با پرتغال ۴۲ هزار نفر به ورزشگاه سارانسک آمده بودند که فکر می کنم ۳۸ هزار نفرشان ایرانی بودند و انگار در ورزشگاه آزادی پایتخت کشور عزیزمان ایران نشسته بودیم.

به عنوان یک بازیکن سابق تیم ملی، هنگامی که روی سکوها بودی، دوست داشتی که به زمین بروی و بازی کنی؟
صد درصد. همه فوتبالیست هاعاشق بازی کردن هستند و من هم دوست داشتم که در زمین بودم ولی با آمادگی فعلی ام فکر می کنم که سه دقیقه زیاد نمی توانستم بازی کنم!(می خندد)

الان فیلم سینمایی «تگزاس» با بازی تو که در برزیل فیلمبرداری شده، اکران است و برزیل هم که مهد فوتبال جهان. فضای آنجا چطور بود؟
ما که آن قدر سرگرم کار بودیم که کمتر وقت می کردیم بیرون برویم ولی همان طور که گفتید مردم آنجا عاشق فوتبال هستند و در کوچه بعد کوچه های ارزش هم تیر دروازه های هندبالی راه اندازی است و فرزند ها با هم فوتبال بازی می کنند.

حمید فرخ نژاد هم که با تو در این فیلم همبازی بود، حسابی فوتبالی است.
بله حمید خان که عاشق صنعت نفت است.

یک ویدئویی هم در اینستاگرامش منتشر کرده بود که شخصی شبیه به پله کنارش بود!
بله او بدل رسمی پله در برزیل است که آقای فرخ نژاد با او آن ویدئو را منتشر کرده بود.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | فوتبال | پرتغال | فوتبالی | جام جهانی | فوتبالیست ها | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz